single

Jak dobrać soczewki na astygmatyzm?

Astygmatyzm jest jedną z najczęściej występujących wad refrakcji na świecie. Wiele osób często nie jest świadomych astygmatyzmu, zrzucając winę za ból głowy czy trudności ze skupieniem na tryb życia i ogóle zmęczenie. Tymczasem szacuje się, że niezborność może dotyczyć nawet 40% populacji! Nieleczona wada wzroku może znacznie pogarszać codzienny komfort życia, dlatego mając wątpliwości co do zdrowia swoich oczu, warto umówić się na wizytę u specjalisty. Astygmatycy z powodzeniem mogą nosić zarówno okulary korekcyjne, jak i soczewki kontaktowe. Co trzeba wiedzieć o soczewkach dla astygmatyków?

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm najczęściej jest dziedziczną wadą wzroku, jednak w trakcie życia można ją nabyć (astygmatyzm wtórny) przez urazy mechaniczne oka lub poważniejsze choroby. Duża część populacji cierpi na niewielki astygmatyzm, do 0,75 dioptrii, który jest nieodczuwalny na co dzień i zazwyczaj nie wymaga korekcji. Jednak gdy wada zaczyna się pogłębiać, komfort życia się pogarsza. Jakie są pierwsze objawy astygmatyzmu?

- zamglone widzenie obiektów, które znajdują się blisko i daleko,

- bóle głowy w okolicach skroni,

- częste mruganie (robimy to automatycznie, by poprawić widziany obraz),

- tarcie lub swędzenie oczu,

- przekrzywianie głowy (np. podczas pisania).

Dlaczego się tak dzieje? Astygmatyzm to wada gałki ocznej, najczęściej rogówki lub soczewki, która polega na deformacji – rozciągnięciu danego elementu oka – co zaburza powstawanie obrazu w jednym punkcie. W zdrowym oku wpadająca wiązka światła skupia obraz w jednym punkcie, natomiast przy niezborności w dwóch, co powoduje zakrzywienie, zamglenie i zamazanie widzianego świata. Stąd też korekcja wady wzorku polega na wyrównaniu deformacji i „naprawieniu” rogówki lub soczewki, by obraz na powrót tworzył się w jednym miejscu.

Jak dobrać soczewki dla astygmatyków?

 

Soczewki kontaktowe, które są przeznaczone dla osób z astygmatyzmem to soczewki toryczne (http://soczewkikontaktowe.eu/). Ich budowa zasadniczo różni się od soczewek sferycznych, których zadaniem jest korygowanie krótkowzroczności lub dalekowzroczności. Soczewki toryczne kształtem przypominają raczej piłkę do rugby (są bardziej płaskie) i mają różną grubość w obrębie całej powierzchni – są wyprofilowane tak, by idealnie przylegać do zdeformowanego oka astygmatyka. Z tego też powodu osoby z astygmatyzmem nie mogą nosić wypukłych soczewek sferycznych, które odstają od rogówki i powodują swędzenie i pieczenie – jeśli odczuwacie takie objawy podczas używania soczewek, warto skonsultować się ze specjalistą. Dobór soczewek torycznych, lub inaczej zwanych cylindrycznych, wymaga wykonania dodatkowych badań i szczegółowej konsultacji z okulistą lub optometrystą, który musi też sprawdzić, czy oprócz astygmatyzmu występuje też krótkowzroczność lub dalekowzroczność.

Soczewki toryczne

Soczewki toryczne są nieco droższe niż soczewki sferyczne, głównie ze względu na specyficzną budowę. Są powszechnie dostępne i oznaczone jako soczewki „for astigmatizm” lub po prostu jako „toric”. Kupuje się je wyłącznie na podstawie aktualnego badania u okulisty (a nie na własną rękę i np. na podstawie recepty na okulary), przy czym korzystniej cenowo wypadają w specjalistycznych sklepach internetowych. Można je dostać w kilku opcjach: jako soczewki toryczne jednodniowe, miesięczne, dwutygodniowe, oraz dzienne i całodobowe. Rodzaj soczewek najlepiej omówić ze specjalistą, jednak najczęściej wybieranym są soczewki miesięczne, które nosi się na co dzień i można w nich wykonywać większość czynności. Soczewki jednodniowe sprawdzą się alergikom, osobom o wrażliwych oczach lub osobom, które amatorsko uprawiają sporty wodne. Warto pamiętać, że w soczewkach przeznaczonych do noszenia w trybie dziennym nie powinno się spać ani ucinać drzemek. Spać można natomiast w miesięcznych soczewkach całodobowych dla astygmatyków. Soczewki toryczne mogą być wyprodukowane z dwóch rodzajów materiałów – silikonu hydrożelowego lub hydrożelu. Ten pierwszy materiał jest bardziej nowoczesny i uchodzi za zdrowszy – warto sprawdzić m.in. Acuvue soczewki, szukając dla siebie idealnej pary.

Artykuł partnera