Książki, dzięki którym dowiesz się więcej o antysemityzmie w Wielkiej Brytanii i na całym świecie
Edukacja w zakresie doświadczeń żydowskich pomoże Ci stać się lepszym sojusznikiem.
Seria ofensywnych tweetów zamieszczonych 24 lipca przez brytyjskiego artystę brukowca Wileya wznowiła dyskusję na temat antysemityzmu i jego skutków w Wielkiej Brytanii. Zaledwie miesiąc temu kraj pozostał w tyle, gdy Rebecca Long-Bailey, sekretarka ds. edukacji w gabinecie Shadow, została zwolniona ze stanowiska przez przywódcę Partii Pracy Keira Starmera za podzielenie się artykułem zawierającym antysemickie sentymenty. Najwyraźniej incydent z Wileyem jest częścią większego i bardziej skomplikowanego problemu, którym należy się zająć.
Antysemityzm jest jedną z najstarszych i najbardziej złożonych form dyskryminacji, która występuje nie tylko tutaj, w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie. Od tysiącleci społeczności żydowskie zmagają się z różnymi formami ucisku i nadużyć, i aby omówić, jak to traktowanie przejawia się dzisiaj, musimy najpierw dowiedzieć się, jak szeroki jest zakres tego tematu.
Dla niektórych osób czytanie jest najskuteczniejszym sposobem poznania trudnych i głęboko zakorzenionych zagadnień, takich jak antysemityzm. Istnieją też książki na temat historii społeczności żydowskich, wspólnych tropów, które były wykorzystywane do ciemiężenia Żydów na przestrzeni wieków, oraz tego, jak antysemityzm odgrywa się we współczesnej polityce i kulturze.
Nie jest to wyczerpująca lista, ale powinna być dobrym punktem wyjścia dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej i stać się lepszym sprzymierzeńcem.
"Anti-Semitism" Julii Neuberger
Dyskutując o polityce, zbrodniach z nienawiści i szkodliwych stereotypach, rabin Julia Neuberger wysuwa argument, że choć antysemityzm pojawia się na pierwszych stronach gazet, ludzie wciąż są zdezorientowani co do jego historii i co tak naprawdę oznacza on dla społeczności żydowskiej dzisiaj. Wyjaśnia, czym jest antysemityzm i dlaczego jest tak ważny, aby ludzie go rozumieli.
"Próby diaspory" Anthony'ego Juliusa
W swojej książce Anthony Julius identyfikuje cztery odrębne wersje angielskiego antysemityzmu, których ślady sięgają średniowiecza. Przygląda się temu, jak stereotypy antysemickie rozprzestrzeniły się w literaturze i jak polityka ostatnich 50 lat podsycała ogień ruchu antysemickiego.
"Wygodna nienawiść. The History of Anti-Semitism" Phyllis Goldstein
W A Convenient Hatred Phyllis Goldstein umieszcza czytelnika w centrum narracji wyjaśniającej sposoby, w jakie antysemityzm przejawiał się w historii. Wykorzystując anegdoty i opowieści, książka przywołuje szkodliwe założenia i wyjaśnia, w jaki sposób wykorzystywane są stereotypy.
"Antysemityzm" autorstwa Johna Manna
John Mann bada, w jaki sposób społeczność żydowska była prześladowana przez pryzmat historii chrześcijańskiej. Analizując współczesną politykę zagraniczną, ruch neonazistowski i prace niektórych najbardziej wpływowych myślicieli ubiegłego wieku, bada, dlaczego antysemityzm rośnie.
"Antysemityzm. Tu i teraz
W antysemityzmie: Tu i teraz Deborah E. Lipstadt mówi o wzroście antyżydowskiej przemocy i wandalizmu w całej Europie. Przyglądając się różnym aspektom współczesnej kultury, autorka analizuje, w jaki sposób przeciwstawne grupy znalazły wspólną płaszczyznę dla kozła ofiarnego w postaci Żydów.
Komentarze (0)