single

Psychoterapia online: Zalety i wyzwania.

Psychoterapia online: Czy terapia przez internet jest dla Ciebie?

Psychoterapia online, czyli innymi słowy sesje terapeutyczne z psychologiem prowadzone za pośrednictwem internetu, zyskuje na popularności wśród osób poszukujących wsparcia i leczenia. Wraz z rozwojem technologii komunikacyjnych, terapia poznawczo behawioralna online staje się coraz bardziej dostępna i wygodna. Jakie argumenty przemawiają za podjęciem psychoterapii za pośrednictwem internetu? Jakie są jej zalety i z czym mierzy się ta forma terapii psychologicznej w dzisiejszym świecie?

Spis treści:

  1. Zalety, które charakteryzują psychoterapię online
  2. Wyzwania stojące przed psychoterapią online
  3. Czy warto postawić na psychoterapię zdalną? Podsumowanie

Zalety, które odróżniają psychoterapię online od tradycyjnej

Dlaczego warto pojdać terapię z psychologiem z wykorzystaniem internetu? Aby uzyskać odpowiedzić na to pytanie przedstawiamy jej główne atuty:

Wygodna i elastyczność ukryta w formie online

Terapia online pozwala na leczenie w dowolnym miejscu i czasie, eliminując konieczność podróżowania do gabinetu terapeuty. Możesz uczestniczyć w sesjach terapeutycznych z domu, pracy lub dowolnego innego dogodnego miejsca, co sprawia, że pomoc psychoterapeuty online staje się bardziej elastyczna i dostosowana do Twojego stylu życia. To szczególnie ważne, gdy potrzebujesz natychmiastowej pomocy. Dodatkowo, spotkania u psychoterapeuty odbywają się w ojczystym języku i pozwalają na ogromną oszczędność czasu.

Dostępność dla osób z ograniczeniami fizycznymi lub geograficznymi

Osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi lub mieszkające w odległych rejonach, gdzie brakuje lokalnych terapeutów, również mogą skorzystać z możliwości jakie oferuje psychoterapia online. Ta forma terapii pozwala na dostęp do wysoko wykwalifikowanych terapeutów bez względu na położenie geograficzne i jest tak samo skuteczna jak ta tradycyjna, prowadzona w gabinecie.

Psychoterapia online to prywatność i anonimowość

Dla niektórych osób ważne jest utrzymanie prywatności w trakcie terapii. Psychoterapia online umożliwia rozmowy z terapeutą w komfortowym i dyskretnym środowisku. Możesz czuć się swobodniej, wyrażając swoje myśli i uczucia bez obaw o ocenę czy stygmatyzację ze strony społeczeństwa. Internetowa forma rozmowy ze specjalistą jest zatem sposobem na większą anonimowość.

Większa dostępność finansowa

Czy każdy może pozwolić sobie na na psychoterapię online? Ceny za tego rodzaju pomoc świadczoną przez internet często są niższe niż za możliwość skorzystania z tradycyjnej formy stacjonarnej spotkań z terapeutą. Brak nakładów finansowych na podróże oraz możliwość skorzystania z pomocy specjalistów spoza Twojego obszaru geograficznego może przyczynić się do obniżenia kosztów za usługi, które oferuje terapeuta. Warto skorzystać z tej formy, gdy specjalista jest nam potrzebny, a niemożliwe jest umówienie spotkania np. w miejscu zamieszkania.

Wyzwania stojące przed psychoterapią online

Pomimo swoich licznych zalet terapia online może wiązać się także z pewnymi wyzwaniami. Niezwykle ważne jest jednak to, aby zostały one uwzględnione przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu programu sesji terapeutycznych przez internet. O ile może być ona tak samo skuteczna jak tradycyjna, Psychoterapeuta i pacjent muszą zmierzyć się z problemami, o których nie ma mowy w gabinecie:

Brak kontaktu fizycznego na terapii online

W przeciwieństwie do sesji w formie stacjonarnej terapeuci nie mają bezpośredniego kontaktu fizycznego z pacjentem. Dla niektórych osób element ten może jednak stanowić istotny element sesji, ponieważ kontakt fizyczny może odgrywać kluczową rolę w budowaniu zaufania i relacji terapeutycznej.

Terapia online i jej ograniczenia technologiczne

Psychoterapia online wymaga stabilnego połączenia internetowego oraz dostępu do odpowiedniego sprzętu, takiego jak komputer, tablet lub smartfon. Problemy z połączeniem internetowym mogą prowadzić do przerw w sesjach terapeutycznych lub utrudniać komunikację.

Trudności w obserwowaniu niuansów niewerbalnych 

Psychoterapia stacjonarna zapewnia terapeutom możliwość obserwacji niuansów niewerbalnych, takich jak gesty, mimika twarzy czy postawa ciała. W terapii online niektóre z tych subtelności mogą zostać utracone lub osłabione, co może wpływać na pełny odbiór komunikacji.

Przeszkody w przypadkach poważnych zaburzeń psychicznych 

W przypadkach poważnych zaburzeń psychicznych, które wymagają intensywnego wsparcia i interwencji, psychoterapia online może być zatem mniej efektywna niż psychoterapia stacjonarna. Bezpośredni kontakt i obecność terapeuty mogą być kluczowe dla zapewnienia odpowiedniego wsparcia i interwencji w trudnych sytuacjach.

Czy warto postawić na psychoterapię zdalną? Podsumowanie

Reasumując, terapia online z pewnością ma wiele zalet i może być skuteczną formą leczenia dla wielu osób potrzebujących pomocy psychologicznej. Jednak przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z możliwości, które oferuje psychoterapeuta online, warto uwzględnić zarówno zalety, jak i wyzwania z nią związane. Istotne jest znalezienie odpowiedniego terapeuty i otwarte rozważenie swoich potrzeb, preferencji i indywidualnych okoliczności, aby dokonać najlepszego wyboru dla swojego dobrostanu psychicznego. Finalnie, psychoterapia online bez wychodzenia z domu to terapia, którą warto rozważyć. Jeśli czujesz, że takie rozwiązanie jest dla Ciebie zachęcamy do skorzystania z oferty Poradni terapeutycznej online Your Voice.