single

19 Książek do czytania, gdy masz dużo wolnego czasu


Polecamy: Książki kryminalne - księgarnia Vivelo.pl


Czytanie jest zazwyczaj uważane za samotną czynność. Ale w dobie mediów społecznościowych, tak naprawdę trudno jest znaleźć się w samotności. Bez względu na to, czy rozbijasz książkę w swoim klubie książki, wciskasz twarz do książki w pociągu, aby odwrócić uwagę od innych osób dojeżdżających do pracy, czy nawet starasz się wejść na stronę lub dwie, podczas gdy inne ważne nurty to prestiżowy dramat obok ciebie, czytanie w samotności nie zawsze jest łatwym osiągnięciem.

Oczywiście, gdy twoje życie jest trochę po ruchliwej stronie, twój dojazd do pracy po prostu może być jedynym czasem, który możesz ukraść kilka minut, aby przeczytać. Ale są tylko niektóre książki, które po prostu musisz przeczytać sam, bo są o wiele lepsze, gdy to robisz. Tak więc, jeśli masz szczęście, że nagle znalazłeś się z całym mnóstwem samotności na rękach, to może nadszedł czas, aby odłączyć się od prądu i poszukać najlepszych książek, które pozwolą ci umilić czas. Może Twoi współlokatorzy wyjechali z miasta, a Ty nie masz żadnych planów na ten czas, a może wielka burza zrujnowała Twoje plany na weekend, i to tylko Ty i Twoje kciuki na jakiś czas.

Skorzystajcie z samotności i weźcie jedną z tych książek. Wkrótce znajdziesz się przeglądając rozmowy telefoniczne i modląc się, aby zasypać śniegiem, ponieważ są to 19 najlepszych książek do samodzielnego czytania.

"Self-Reliance" autorstwa Ralpha Waldo Emersona

Dobrze, więc to nie jest cała książka - to tylko jeden esej. Ale całkowicie zasługuje na swoją własną wzmiankę, zaufanie. "Self-Reliance" słynie z tego linijki, którą wszyscy błędnie cytują. Znasz ten jeden: "Głupia konsystencja jest hobgoblinem małych umysłów." Jednak Emerson nie tylko robi huśtawkę na konsystencji, ale także idzie na konsystencję i społeczeństwo w ogóle, w zasadzie dając argumenty za robieniem własnych rzeczy i dając palec oczekiwaniom społeczeństwa. Gdyby został napisany dzisiaj, prawdopodobnie zostałby opublikowany na jego osobistym blogu pod tytułem "IDGAF i Neither Should You", wraz z .gifami Beyoncé przerzucającej włosy.

Labirynt samotności Octavio Paza

Samotność jest napisana w całej tej książce... dosłownie. Oprócz tego, że jest w tytule, książka ta jest bardzo dużo o prawdziwej naturze człowieka będącego samotnikiem. Albo jak pisze sam Paz: "Samotność jest najgłębszym faktem ludzkiej kondycji. Człowiek jest jedyną istotą, która wie, że jest samotny." Ale mieszając się z tymi egzystencjalnymi pytaniami, otrzymuje się również trochę polityki i społecznej krytyki na temat meksykańskiej tożsamości i relacji między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi.

Walden przez Henry'ego Davida Thoreau

Czy zapisałeś się na leśną chatę z przyjaciółmi tylko po to, aby wszyscy odwołali na ciebie w ostatniej chwili, pozostawiając cię na debacie, czy ryzykować zjedzenie przez niedźwiedzia, aby wysikać się w lesie o północy lub sprawdzić granice twojego pęcherza i zatrzymać go do rana? Cóż, nigdy się nie lękaj (er... To znaczy, lękaj się trochę. Niedźwiedzie to nie żart), Thoreau jest profesjonalistą w robieniu samotnych rzeczy w lesie, i całkowicie przekona cię, że lepiej jest bez beczki z piwem i, wiesz, innych ludzi.

Wild autorstwa Cheryl Strayed

Mówiąc o samotności na pustyni, Cheryl Strayed udało się uzyskać prawa do filmu z pobytu. Ale co więcej, udało jej się również przeprowadzić wszelkiego rodzaju poszukiwania duszy i prawdopodobnie kilka naprawdę silnych cieląt. Wild to dobra książka, którą można zabrać ze sobą, gdy samemu wyrusza się w trasę (nie zapomnij tylko o innych niezbędnych rzeczach, bo inaczej film oparty na twojej historii będzie wyglądał bardziej jak 127 godzin).

Open City autorstwa Teju Cole'a

Narrator Open City to wędrowiec. Porusza się po różnych miastach, spotykając się z ludźmi, spotykając się z historią i przesłuchując samego siebie. Być może nie zawsze jest fizycznie sam, ale przez cały czas trwania powieści jest we własnej głowie. To taka książka, którą będziesz chciał przeczytać, a następnie spędzić kilka dni na samotnym zwiedzaniu własnego miasta.

The Devil in Silver autorstwa Victora LaValle'a

Jeśli jesteś typem, który ogląda horrory sam w ciemności w burzliwą noc, to przede wszystkim jesteś wyraźnie obłąkany (bardziej chowam się pod kołdrą i śpię ze wszystkimi światłami w rodzaju obserwatora horrorów). Ale także, ten Diabeł w Srebrze jest dla ciebie psychologicznym thrillerem. Ma wszystkie składniki na kilka odosobnionych nocy spędzonych w samotności, myśląc, że każdy najmniejszy hałas, jaki robi twoje mieszkanie, to tak naprawdę potwór czekający w kratkach wentylacyjnych.

Quicksand autorstwa Nelli Larsen

W Quicksand kobieta próbuje odnaleźć się w świecie nawet wtedy, gdy jej rasa, płeć i własne idee ją izolują. Pod wieloma względami jest to książka o tym, jak wyglądają osobiste problemy społeczne i jak ostatecznie musimy je rozwiązać sami.

W poszukiwaniu zaginionego czasu przez Marcela Prousta

Prawdopodobnie jedynym sposobem, aby przejść przez tę bestię z książki jest, jeśli masz całą masę czasu na zabicie w samotności. Przy siedmiu tomach, będziesz miał całkiem niezłe zadanie przed sobą, i to jest poważnie wątpliwe, że będziesz w stanie ściągnąć go przed śmiercią, jeśli tylko czytasz go w 10-minutowych wybuchach pociągu. Nie wspominając już o tym, że jest to w zasadzie jedna (a raczej siedem) wielka księga nostalgii, więc kiedy proustowska makeleine wyśle cię na wspomnienie o twojej własnej przeszłości, prawdopodobnie będziesz wdzięczny za samotność, by woskować nostalgię w spokoju.

Pani Dalloway przez Virginię Woolf

"dusza... jest z natury nieskażona, wdowa ptaszek; ptak siedzący z boku na tym drzewie."
Nie sądzisz, że historia o kobiecie planującej przyjęcie byłaby idealna dla samotnego czytelnika, ale nawet gdy książka wskakuje do głowy innej postaci, widzisz, że nawet w zatłoczonym pokoju każda z tych postaci jest całkiem sama. Zgaduję, że może to zabrzmieć trochę przygnębiająco (zwłaszcza, gdy wkracza się w to samobójstwo, które ma miejsce później w książce...), ale historia jest o wiele bardziej złożona i docenisz ją o wiele lepiej w samotności.

Samotny Podróżnik autorstwa Jacka Kerouaca

Mniej znany niż jego słynny "On the Road" Samotny Podróżnik również przygląda się życiu Kerouaca w drodze, ale robi to z dużo większą refleksją i nieco mniej imprezowo. Kiedy czytasz to sam, można podzielić się w niektórych refleksji, że Kerouac opisuje, i albo odejdziesz od niego z ciekawym nowym spojrzeniem na siebie i zalety samotności, lub przynajmniej będziesz chciał uderzyć w drogę natychmiast i spróbować znaleźć pracę jako straży pożarnej (tak, to jest prawdziwa praca).

Americanah autorstwa Chimamandy Ngozi Adichie

Jeśli nagle masz mnóstwo samotnego czasu, ponieważ twój boo jest w połowie świata, a sesje na Skype'ie są coraz rzadsze, to jest to książka dla ciebie. Rozciągający się na kuli ziemskiej, wieloletni romans pomiędzy Ifemelu i Obinze pomoże ci poradzić sobie z twoimi własnymi długodystansowymi relacjami. Ale to nie jest tylko dla długodystansowych par. to także o rasie, kulturze i intensywnej samotności życia i przystosowania się do innej kultury z dala od domu.

The Madman: His Poems & Parables autorstwa Khalila Gibrana

"I tak stałem się szaleńcem. I znalazłem zarówno wolność samotności, jak i bezpieczeństwo od bycia zrozumianym, dla tych, którzy nas rozumieją, zniewalają coś w nas."
To krótkie, ale potężne. Mając do czynienia z postacią, której wszystko zostało odebrane i która musi teraz stawić czoła tylko sobie, Szaleniec jest idealny, gdy nie masz nic poza sobą i czasem. Jest też całkiem cholernym potwierdzeniem życia. A ponieważ składa się z wierszy i krótkich przypowieści, to pozostawia mnóstwo czasu na zmaganie się ze wszystkimi jego wielkimi pomysłami.

Księga Niepokoju Fernando Pessoa

Narrator The Book of Disquiet jest tak bardzo samotny. Ale nie przejmuj się nim jeszcze, bo on to lubi. Okazuje się, że sam nie jest taki zły. Pomimo tego, że jest uważany za trochę "złego" słowa, takiego, które zazwyczaj wywołuje wyobrażenia współczucia, wyobrażenia "zaniepokojonych" osób, lub obrazy Emily Dickinson, sam jest czasem po prostu sposób, w jaki niektórzy ludzie wolą rzeczy. A Księga Niepokoju Pessoa jest czymś w rodzaju (skomplikowanego) hołdu dla świata wewnętrznego, dla szczęśliwie, świadomie samotnego wszechświata. Albo, jak mówi Pessoa:

Wolność to możliwość izolacji. Jesteś wolny, jeśli możesz wycofać się z ludzi, nie musisz ich szukać ze względu na pieniądze, towarzystwo, miłość, chwałę lub ciekawość, z których żaden nie może rozwijać się w ciszy i samotności. Jeśli nie możesz żyć samotnie, urodziłeś się niewolnikiem.

My Year of Rest and Relaxation Ottessa Moshfegh

Kto z nas nie chciał wczołgać się do łóżka i spać, dopóki nie skończą się sprawy - obowiązki, choroby, rozstania i inne stresory? Dokładnie to robi narratorka Ottessy Moshfegh's My Year of Rest and Relaxation. Jest to rok przed 9/11, a ona już skończyła ze światem, więc jej psychiatra przepisuje jej koktajl farmaceutyków, aby utrzymać ją w hibernacji, aż wszystko okaże się w porządku... albo nie.

The Book of Polly autorstwa Kathy Hepinstall

Polly urodziła córeczkę, Willow, gdy miała 50 lat, wkrótce po śmierci ojca dziecka. Teraz, 10 lat później, Willow jest przekonana, że jej matka umrze wcześnie i opuści ją, tak samo jak jej ojciec i dwoje dorosłych rodzeństwa. Zdesperowana, by jeszcze bardziej zbliżyć się do swojej samotnej matki, Willow rzuca się do śledztwa w sprawie przeszłości Polly w tej przejmującej, burzliwej powieści.

A Little Life autorstwa Hanya Yanagihara

Hanya Yanagihara's A Little Life to ośrodek A Little Life dla czterech mężczyzn, którzy spotkali się w swojej szkole Massachusetts i od tego czasu przenieśli się do Nowego Jorku. Szefem wśród nich jest Jude, lincz w ich małym kliku, którego osobiste traumy nadal go prześladują.

The Lonely City: Przygody w Sztuce Bycia Samotnym przez Olivię Laing


Czerpiąc zarówno z doświadczeń autora mieszkającego samotnie jako trzydziestolatek w Nowym Jorku, jak i z wielkich dzieł sztuki przedstawiających życie miejskie, The Lonely City jest idealnym pamiętnikiem do czytania, gdy będziesz przez dłuższy czas sam. Podnieś ten pamiętnik, zanim zaczniesz czuć się zbyt nisko na wysypiskach.

Pachinko autorstwa Min Jin Lee

Kiedy nastoletnia Sunja zachodzi w ciążę w wyniku romansu z żonatym mężczyzną, dostaje szczęśliwą przerwę, kiedy Isak, chrześcijański misjonarz odzyskujący siły w rodzinnej gospodzie, zgadza się ją poślubić. Sunja jedzie za Isakiem do Japonii, gdzie mieszka z bratem i szwagierką w getcie dla koreańsko-japońskich imigrantów. Nieznana młodej parze przeprowadzka umieszcza jednak Sunję i Isaka w bliskim sąsiedztwie mężczyzny, który uratował ich pierworodnego syna.

The Mercies autorstwa Kiran Millwood Hargrave

Kiedy nieprzewidywalne morze domaga się swoich ojców, mężów, braci i synów, kobiety z Vardø - siedemnastowiecznej norweskiej wioski rybackiej - muszą się zjednoczyć, aby utrzymać swoje codzienne życie w nienaruszonym stanie. Trzy lata później do Vardø wkracza nowy mężczyzna: Szkocki łowca czarownic Absalom Cornet, którego norweska żona, Ursa, nie jest podobna do kobiet z wioski. Zdeterminowany, by narysować to, co postrzega jako żałosne kobiety, Cornet z ciężką ręką zagraża wszystkiemu, czym stał się Vardø i jego kobiety.