single

Te książki pokazują, dlaczego potrzebujemy różnorodności w Oscarach.


Polecamy: Książki kryminalne - księgarnia Vivelo.pl


Kolejny rok, kolejna partia filmów wykonanych dla białych mężczyzn, przez białych mężczyzn. Pięć lat po kwietniu Reign stworzył #OscarsSoWhite hashtag, Oscary Awards pozostają żałośnie niejednorodne. Ale aby pomóc Ci lepiej zrozumieć znaczenie reprezentacji na obwodzie nagród, Bustle opracował listę książek, które badają potrzebę różnorodności w Oscarach, i w Hollywood jako całości. Kolorowi ludzie są obecni w Hollywood od początku XX wieku i najwyższy czas, aby nie biali aktorzy i filmowcy otrzymali uznanie, na jakie zasługują.

Jak zaznacza Reign, Akademia i jej oskarżeni nie mogą powiedzieć, że nie było wystarczająco dużo różnorodnych filmów, by nominować w tym roku. Nie tylko reżyserki zostały w tym roku wciągnięte do Oscarów, ale tylko jedna kolorowa aktorka, Cynthia Erivo (Harriet), otrzymała skinieniem głowy od Akademii w 2020 roku. Jednak rok 2019 obfitował w kwalifikujące się do Oscarów filmy tworzone przez kolorowych ludzi i z ich udziałem.

"Odkąd zacząłem #OscarsSoWhite", Reign pisze w "Variety", "często było, "Cóż, po prostu nie było wystarczająco dużo zróżnicowanych filmów do nominacji". Ale najwyraźniej nie było tak w 2019 roku, z takimi filmami jak Just Mercy, Us, Luce, Clemency, The Farewell i tak wiele innych. Kiedy mamy to bogactwo talentów przed i za kamerą, a one wciąż nie są rozpoznawane przez to, co jest uważane za szczyt w branży, wtedy musimy bliżej przyjrzeć się, kim jest członkostwo w Akademii, jaki jest proces głosowania i zobaczyć, gdzie możemy dokonać systemowych zmian".

Oto sześć książek, które możesz przeczytać, aby zrozumieć, dlaczego różnorodność w Oscarach jest tak ważna:

 

The Hollywood Jim Crow: The Racial Politics of the Movie Industry Maryann Erigha


Opublikowane po kampanii #OscarsSoWhite, Maryann Erigha's The Hollywood Jim Crow bada współczesne hollywoodzkie praktyki, które podważają i marginalizują czarnych twórców w przemyśle filmowym.

Rolka do Realu: Race, Sex, Class and the Movies od bell hooks

Zbiór esejów i wywiadów zawierających przemyślenia haków dzwonkowych na temat kina i jego polityki, Reel to Real bada, co nasze ulubione filmy mają do powiedzenia o nas jako o społeczeństwie. Od The Attendant to Waiting to Exhale, haki pokryły sporo ziemi w tym jednym, stosunkowo wąskim tomie.

Celluloidowi Indianie: Rdzenni Amerykanie i Film Jacquelyn Kilpatrick

Często ignorowani w dyskusjach o różnorodności, twórcy rdzennych Amerykanów i Pierwszych Narodów są obecni w twórczości filmowej od jej początków. Jednak wiele wczesnych przedstawień rdzennych mieszkańców było stereotypowych, stosujących orientalistyczną historię do życia prawdziwych ludzi - jak w Nanoku Północy - lub obsadzających białych aktorów, by zagrali czerwoną twarz - jak w The Last of the Mohicans i The Lone Ranger. Jacquelyn Kilpatrick bada doświadczenia i obrazy rdzennych Amerykanów w Hollywood w Celluloid Indianie.

Kobiece spojrzenie: Essential Movies Made by Women by Alicia Malone

Oscary za rok 2020 wskrzesiły kobiety reżyserów, więc zapraszamy do obejrzenia filmu Alicii Malone "The Female Gaze", który bada wkład kobiet w kino, od początków Hollywood do współczesności.

Rita Moreno: A Memoir Rity Moreno

Pierwsza Latynoska kobieta, która zdobyła Oscara, i jedyna Latynoska osoba, która uzyskała PEGOT - to Peabody, Emmy, Grammy, Oscar, Tony - od tego czasu Rita Moreno ma za sobą szalenie udaną karierę. Ale droga aktorki do sławy West Side Story nie była wybrukowana złotem. Przeczytaj historię Moreno w jej pamiętniku z 2013 roku.