single

7 klasycznych książek, które skończysz w jeden weekend, bo są takie dobre.

Mając trochę więcej czasu dla nas samych na dające się przewidzieć, i kolejny zdystansowany społecznie weekend wakacyjny na horyzoncie pod koniec maja, będziemy musieli zacząć szukać nowych sposobów na utrzymanie interesujących rzeczy, w miarę jak warunki pandemii COVID-19 będą się utrzymywać. Może to okazja dla tych tytułów, które zawsze chciałeś przeczytać, ale nigdy się do nich nie zabrałeś? Cue, siedem klasycznych książek, które możesz ukończyć w jeden weekend podczas blokady.

Tak, czytanie polega w dużej mierze na tym, by zobaczyć, dokąd prowadzi historia - ale jest też coś tak satysfakcjonującego w dotarciu do ostatniej strony i ponownym umieszczeniu książki na półce. Jeśli, tak jak my, Twoja obecna rozpiętość uwagi prawdopodobnie nie rozciągnie się na niektóre z bardziej pracowitych, długich tomów, oto siedem krótszych lektur do dodania do Twojej listy zablokowanych.

1
"The Pearl" Johna Steinbecka

Nie bez powodu John Steinbeck jest jednym z najbardziej znanych amerykańskich pisarzy XX wieku. The Pearl opowiada historię Kina, który jak jego przodkowie zarabia na życie, nurkuje z perłami. Zarabia wystarczająco dużo, by pomóc swojej rodzinie przetrwać, aż pewnego dnia odnajdzie niewiarygodny skarb. Perła jest oparta na meksykańskiej opowieści ludowej, a na 96 stronach powinna zajmować co najmniej kilka sesji czytania.

2
"A Room of One's Own" autorstwa Virginii Woolf

Do dziś Virginia Woolf jest zapowiadana jako pionierka kobiet w pisaniu i przestrzeni twórczej. A Room of One's Own to rozbudowany esej autorstwa Virginii Woolf, oparty na wykładzie Women and Fiction, wygłoszonym w 1928 roku na dwóch kobiecych uczelniach Uniwersytetu Cambridge. Wciąż uważany za wiodący tekst feministyczny, eseje zostały opublikowane w 1929 roku i odczytane jako dyskusja na temat tradycyjnych stereotypów literackich. Może i nie jest to fikcja, ale ma tempo powieści, z postaciami i fabułą, aby utrzymać zaangażowanie aż do ostatniej strony.3

"The Bluest Eye" autorstwa Toni Morrison

The Bluest Eye to debiutancka powieść legendarnej autorki Toni Morrison - która jako pierwsza afroamerykańska kobieta zdobyła Literacką Nagrodę Nobla - i na 216 stronach jest idealną długością do zagubienia się w długi weekend. Jest to historia 11-letniej Pecoli Breedlove, dorastającej wraz z rodziną w Ohio i modlącej się do Boga, aby jej oczy zrobiły się niebieskie i była piękna jak jej biali rówieśnicy. Życie Pecoli w końcu się zmienia, ale w sposób, jakiego nigdy nie mogła sobie wyobrazić.

4

"A Room With A View" autorstwa E.M. Forstera

Jeśli tęsknisz za wyjazdem na wieś do Włoch, to A Room With A View jest następną najlepszą alternatywą. Po ucieczce Lucy do Florencji ze swoją kuzynką Charlotte, wyzwoloną z tarapatów dnia codziennego i ograniczonych oczekiwań społecznych, jakie są wobec niej stawiane. Poczujesz, że jesteś tam z nimi, gdy będą odkrywać to, co nowe i unikać prozaiczności - pyszny kawałek eskapizmu.

5

"Bloodchild and Other Stories" autorstwa Octavii E. Butler

Podczas gdy science fiction ma zazwyczaj formę masywnych eposów, tytułowe opowiadanie, Bloodchild, ma tylko 31 stron. Przenosi Cię - wraz z Ziemianami (ludźmi żyjącymi na innej planecie) - z dala od ziemskich norm, by istnieć obok obcej rasy, której grozi wyginięcie. Jedynym sposobem na przetrwanie Obcych jest zasadzenie ich larw w ciałach ludzi. Ostatecznie jest to opowieść o poświęceniu i miłości w niezwykłych miejscach, do czego możemy się teraz odnieść na pewnym poziomie.

6

"Giovanni's Room" Jamesa Baldwina

Pokój Giovanniego, osadzony wśród przepychu i żwiru Paryża lat pięćdziesiątych, otwiera amerykańska propozycja dla młodej kobiety. Wkrótce po tej wymianie jednak zostaje wplątany w romans z włoskim barmanem. Jest to urzekająca eksploracja konfliktów, jakie może przedstawiać seksualność, oraz konsekwencji zauroczenia i zakazanej miłości.

 

7
"The Mysterious Affair at Styles" Agathy Christie

The Mysterious Affair at Styles jest pierwszym w serii Hercule Poirot Agaty Christie. Spotykamy się z tym słynnym detektywem, który po Wielkiej Wojnie osiedla się w wiejskiej posiadłości. Wkrótce jednak zamożna starsza pani, która pomaga Poirotowi, zostaje otruta. Na razie, więc Christie. Z dużą ilością prawdopodobnych winowajców, jest to klasyczna - prawie pocieszająca - tajemnica, która sprawi, że będziesz zgadywał aż do ostatniego rozdziału.