single

10 Korzyści z czytania: Dlaczego powinieneś czytać każdego dnia

Kiedy ostatni raz czytałeś książkę, czy jakiś istotny artykuł w magazynie? Czy Twoje codzienne nawyki czytelnicze koncentrują się wokół tweetów, aktualizacji na Facebooku lub wskazówek zawartych w Twoim błyskawicznym pakiecie owsianki?

Jeśli jesteś jedną z niezliczonych osób, które nie mają w zwyczaju regularnie czytać, możesz przegapić.

Czytanie ma wiele zalet, a oto 10 korzyści płynących z czytania, które pozwolą Ci rozpocząć czytanie.

1. Stymulacja psychiczna

Badania wykazały, że pozostawanie pobudzonym umysłowo może spowolnić postęp (a może nawet zapobiec) choroby Alzheimera i demencji, ponieważ utrzymanie aktywności i zaangażowania mózgu zapobiega jego utracie mocy.

Jak każdy inny mięsień w organizmie, mózg wymaga ćwiczeń, aby utrzymać go silnym i zdrowym, więc zwrot "użyj go lub strać" jest szczególnie trafny, jeśli chodzi o twój umysł. Układanie puzzli i gra w szachy również okazały się pomocne w stymulacji poznawczej.

2. Redukcja stresu

Bez względu na to, ile stresu masz w pracy, w twoich osobistych związkach, czy niezliczonych innych problemach w codziennym życiu, to wszystko po prostu wymyka się, gdy tracisz siebie w wielkiej historii. Dobrze napisana powieść może transportować ciebie inne sfery, podczas gdy angażujący artykuł rozprasza uwagę ciebie i utrzymuje ciebie w teraźniejszej chwili, pozwalając napięcie odpływać daleko od ciebie i pozwolić ty relaksować.

3. Wiedza

Wszystko, co czytasz, wypełnia twoją głowę nowymi fragmentami informacji i nigdy nie wiesz, kiedy może się przydać. Im więcej posiadasz wiedzy, tym lepiej jesteś przygotowany, aby stawić czoła każdemu wyzwaniu, jakie kiedykolwiek napotkasz.

Do tego dochodzi jeszcze trochę do myślenia: jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w fatalnych okolicznościach, pamiętaj, że choć możesz stracić wszystko inne - swoją pracę, swój dobytek, pieniądze, nawet wiedzę o zdrowiu - nigdy nie można ci odebrać.

4. Rozszerzenie słownictwa

To idzie w parze z powyższym tematem:

Im więcej się czyta, tym więcej słów się naraża, a one nieuchronnie trafią do twojego codziennego słownictwa.

Bycie wyartykułowanym i dobrze wypowiadanym jest bardzo pomocne w każdym zawodzie, a świadomość, że można mówić do wyższych sfer z wiarą w siebie, może być ogromnym wzrostem poczucia własnej wartości. Może to nawet pomóc w karierze, ponieważ ci, którzy są dobrze wyczytani, mówiący i znający się na różnych tematach, mają tendencję do awansowania szybciej (i częściej) niż ci, którzy mają mniejsze słownictwo i brak świadomości literatury, przełomowych odkryć naukowych i globalnych wydarzeń.

Czytanie książek jest również niezbędne do nauki nowych języków, ponieważ osoby nie będące rodzimymi użytkownikami języka zyskują kontakt ze słowami używanymi w kontekście, co poprawi ich biegłość w mówieniu i pisaniu.

5. Poprawa pamięci

Jak bardzo jesteś spełniony w swoim życiu?
Jeśli chcesz przestać walczyć i żyć pełnią życia, Lifehack ma dla Ciebie rozwiązanie.

Czytając książkę, trzeba pamiętać o asortymencie postaci, ich pochodzeniu, ambicjach, historii i niuansach, a także o różnych łukach i podpowierzchniach, które splatają się w każdej historii. To jest trochę do zapamiętania, ale mózg to wspaniałe rzeczy i może zapamiętać te rzeczy ze względną łatwością.

Co zadziwiające, każda nowa pamięć, którą tworzysz, wykuwa nowe synapsy (ścieżki mózgowe) i wzmacnia istniejące, co pomaga w zapamiętywaniu pamięci krótkotrwałej i stabilizowaniu nastrojów.[4] Jak fajne to jest?

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zwiększyć moc mózgu, poprawić pamięć i stać się 10x mądrzejszy, sprawdź tę technikę!

6. Silniejsze analityczne umiejętności myślenia

Czy czytałeś kiedyś niesamowitą powieść tajemniczą i sam ją rozwiązałeś przed ukończeniem książki? Jeśli tak, byłeś w stanie wprowadzić krytyczne i analityczne myślenie do pracy, biorąc pod uwagę wszystkie dostarczone szczegóły i porządkując je.

Ta sama umiejętność analizowania szczegółów przydaje się również przy krytyce fabuły; określaniu, czy była to dobrze napisana praca, czy postacie były odpowiednio rozwinięte, czy fabuła przebiegała płynnie itp.

Jeśli kiedykolwiek będziesz miał okazję przedyskutować tę książkę z innymi, będziesz mógł jasno wyrazić swoją opinię, ponieważ poświęciłeś czas na to, aby naprawdę rozważyć wszystkie związane z tym aspekty.

7. Lepsze skupienie i koncentracja

W naszym szalonym internetem świecie uwagę zwraca się w milionie różnych kierunków jednocześnie, ponieważ każdego dnia wykonujemy wiele zadań.

W ciągu jednego 5-minutowego okresu, przeciętna osoba dzieli swój czas pomiędzy pracę nad zadaniem, sprawdzanie poczty elektronicznej, rozmowę z kilkoma osobami (poprzez gchat, skype'a, itp.), obserwowanie twittera, monitorowanie swojego smartfona i interakcję ze współpracownikami. Tego typu zachowania podobne do ADD powodują wzrost poziomu stresu i obniżają naszą wydajność.

Kiedy czytasz książkę, cała twoja uwaga skupia się na historii - reszta świata po prostu odpada, a ty możesz zanurzyć się w każdym najdrobniejszym szczególe, który pochłaniasz.

Spróbuj czytać przez 15-20 minut przed pracą (np. podczas porannego dojazdu do pracy, jeśli korzystasz z transportu publicznego), a będziesz zaskoczony, jak bardzo jesteś skupiony, gdy dotrzesz do biura.

Dodatkowe informacje: jeśli trudno ci się skupić i starasz się poprawić swoją ostrość, możliwe, że robisz to źle.

8. Lepsze umiejętności pisania

Idzie to w parze z rozszerzeniem słownictwa:

Narażenie na opublikowane, dobrze napisane dzieło ma zauważalny wpływ na własne pismo, ponieważ obserwowanie kadencji, płynności i stylu pisania innych autorów będzie niezmiennie wpływać na własne dzieło.

W ten sam sposób, w jaki muzycy wpływają na siebie nawzajem, a malarze używają technik ustalonych przez poprzednich mistrzów, tak samo pisarze uczą się tworzyć prozę, czytając dzieła innych.

9. Spokój

Oprócz relaksu, który towarzyszy czytaniu dobrej książki, możliwe jest, że temat, o którym czytasz, może przynieść ogromny wewnętrzny spokój i wyciszenie.

Czytanie duchowych tekstów może obniżyć ciśnienie krwi i wywołać ogromne poczucie spokoju, podczas gdy czytanie książek samopomocowych okazało się pomagać ludziom cierpiącym na pewne zaburzenia nastroju i lekkie choroby psychiczne.

10. Bezpłatna rozrywka

Choć wielu z nas lubi kupować książki, aby móc je opatrzyć adnotacjami i psimi kartkami do wykorzystania w przyszłości, mogą być one dość drogie.

Dla niskobudżetowej rozrywki można odwiedzić lokalną bibliotekę i zagłębić się w chwałę niezliczonych tomów dostępnych tam za darmo. Biblioteki mają książki na każdy możliwy temat, a ponieważ obracają swoje zasoby i stale zdobywają nowe książki, nigdy nie zabraknie Ci materiałów do czytania.

Jeśli mieszkasz w okolicy, która nie posiada lokalnej biblioteki, lub jeśli masz problemy z mobilnością i nie możesz się do niej łatwo dostać, większość bibliotek ma swoje książki dostępne w formacie PDF lub ePub, dzięki czemu możesz je czytać na swoim e-czytniku, iPadzie lub ekranie komputera.

Istnieje również wiele źródeł online, z których można pobrać darmowe e-booki, więc idź na polowanie na coś nowego do czytania!

Na naszej planecie każdy analfabeta ma swój gatunek czytelniczy, a niezależnie od tego, czy gustujesz w literaturze klasycznej, poezji, magazynach o modzie, biografiach, tekstach religijnych, książkach dla młodych dorosłych, przewodnikach samopomocy, powieściach ulicznych czy romansowych, jest tu coś, co uchwyci Twoją ciekawość i wyobraźnię.

Odsuń się na chwilę od komputera, otwórz książkę i uzupełnij na chwilę swoją duszę.