single

13 Pytań do Klubu Książki, aby rozkręcić każde spotkanie


Idealny klub książki składa się z trzech kluczowych rzeczy: świetnego wyboru lektur, pysznych przekąsek i ożywionej dyskusji. Dwie pierwsze rzeczy są łatwe do zrobienia - wystarczy przeczytać cokolwiek z Gillian Flynn i mieć do dyspozycji dobrą odmianę sera - ale nawiązanie dobrego dialogu może być trudniejsze niż myślisz, dlatego potrzebujesz listy ogólnych pytań do klubu książki, która będzie pomocna w każdej dyskusji. Kiedy rozmowa zaczyna słabnąć, pytania te mogą przywrócić ją do życia.

Kluby książki są często postrzegane jako proste spotkania towarzyskie, trudny sposób na czytanie większej ilości książek lub wymówka do picia wina w ciągu tygodnia (tak jakbyś go potrzebował, prawda?), ale to o wiele więcej niż tylko to. Oczywiście, kluby książki to świetny sposób na poznanie nowych przyjaciół, spotkanie się ze starymi i zwiększenie miesięcznego limitu czytelników, ale są też miejscem, gdzie miłośnicy książek mogą się spotkać i dyskutować, rozprawiać i nie zgadzać się na każdy szczegół książki. To przestrzeń przeznaczona na żywe kłótnie o zakręty fabularne, wady charakteru i alternatywne zakończenia. Są jak twoja klasa angielskiego w liceum, tylko tym razem, czytasz i faktycznie podobała ci się książka, o której mówisz, co sprawia, że cała sprawa jest o wiele bardziej zabawna.

Podczas gdy koncepcja otwartej dyskusji o książce w klubie książki jest łatwa do uchwycenia, to nieco trudniejsza do przećwiczenia. Niektórzy członkowie mogą być nieśmiali, inni mogą mieć trudności z otwartym nie zgadzaniem się, a ty po prostu możesz nie wiedzieć od czego zacząć. Na szczęście, ja wiem.

Następnym razem, gdy zbierzesz swój gang książkowy, oto 13 ogólnych pytań do klubu książki, które będą działać dla każdej książki.

1. "Jaka była twoja początkowa reakcja na książkę? Zaczepiła cię od razu, czy zajęło ci to trochę czasu, żeby się do niej dostać?"

Dużo kupek książek. Twarde książki na drewnianym stole. Wracamy do szkoły. Skopiuj miejsce
"Zacznij od pytania w klubie książki, które pyta o pierwsze wrażenie książki", poleca Sadie Trombetta. Shutterstock
Przed zanurzeniem się w cięższe punkty fabularne lub zakwestionowaniem zakończenia, zacznij od pytania w klubie książki, które zadaje wszystkim pierwsze wrażenie na temat książki. Daje ono punkt do skakania, aby omówić, co z tym wyborem powodowało przewracanie stron, a co utrudniało przejście, wszystkie informacje, które pomogą Ci wybrać jeszcze lepszą książkę następnym razem.

2. "Czy uważasz, że ta historia była oparta na fabule czy na postaci?"
Kolejne pytanie, które sprawi, że ludzie będą myśleć o książce jako całości, dyskutując o tym, czy książka jest o bohaterach, czy o fabule, pomoże oprawić resztę twojej rozmowy. W zależności od miejsca, w którym znajduje się grupa, można albo zanurzyć się w głębszą dyskusję na temat wad postaci, albo przejść do dziur w fabule.

3. "Jaki był twój ulubiony cytat/przejście?"

Jedną z moich ulubionych części dyskusji o książkach jest ustalenie, które części książki przykleiły się do innych ludzi, zwłaszcza jeśli chodzi o cytaty. Poproszenie każdego członka klubu o głośne przeczytanie jego ulubionej części da Ci nie tylko szansę na ponowne wysłuchanie opowieści, ale także pozwoli dowiedzieć się więcej o członkach Twojego klubu książki i być może zinterpretować scenę z książki w zupełnie nowy sposób.

4. "Co sprawiło, że ustawienie było unikalne lub ważne? Czy ta historia mogła mieć miejsce gdziekolwiek?"
W wielu książkach oprawa jest ważną częścią historii, nawet jako postać sama w sobie. Skorzystaj z tego pytania, aby dowiedzieć się, co sprawiło, że wybrana przez Ciebie sceneria stała się tak ważna i jak wpłynęła na wydarzenia związane z opowieścią.

5. "Czy wybrałeś jakieś tematy w całej książce?"
Wiem, co myślisz, to brzmi zbytnio jak pytanie esejowe z liceum literackiego, ale w rzeczywistości jest to idealne pytanie otwarte, które może wygenerować wspaniałą rozmowę.


6. Ewentualne pytania "jeśli/czas"
"Jeśli... to...", jeśli chodzi o formułowanie pytań do klubu książki," według Trombetta. Shutterstock
Użyj modelu "Jeśli... to...", jeśli chodzi o formułowanie pytań klubu książki, jak "Jeśli bohaterka wybrała swoje inne zainteresowania miłosne, jak książka mogła być inna?" lub "Jeśli So-and-So żyłby, czy myślisz, że zakończenie zmieniłoby się?" Twoje opcje są nieograniczone.


7. "Jak wiarygodny/niewiarygodny okazał się narrator? Czułeś, że masz "prawdziwą" historię?"
Za każdym razem, gdy omawiasz historię z książki, ważne jest, by zastanowić się, kto ją opowiedział. Czy jest to narrator, któremu można zaufać i na którym można polegać, czy też ma on ukryte motywy w sposobie, w jaki ją opowiada? Nierzetelni narratorzy są jednymi z najbardziej intrygujących postaci do omówienia, więc wykorzystaj to pytanie jako punkt wyjścia, by naprawdę je zbadać.

8. "Jak zmienili się bohaterowie w całej historii? Jak zmieniła się twoja opinia o nich?"
Najlepszym królem historii są dynamiczne postaci, które zmieniają się w całej książce. Zapytaj swoją grupę o to, które postacie z twojej selekcji czytelniczej rosły i zmieniały się przez cały czas trwania książki, a które pozostały bez zmian. Następnie spróbuj dowiedzieć się, jakie zmiany lubiłeś, a jakie nie, i na jakie zmiany czekałeś, wstrzymując oddech.

9. "Jak struktura książki wpłynęła na historię?"

Inne pytanie, takie jak te, które kiedyś straszyłeś na zajęciach z języka angielskiego, mówiące o rzeczywistej strukturze książki - osi czasu, punktach widzenia, składni - może być bardziej odkrywcze niż myślisz.

10. "Z którą postacią wiązałeś się najbardziej, i z czym się z nimi wiązałeś?"
Zabawne pytanie, na które z pewnością uzyskasz zróżnicowaną listę odpowiedzi, to dobry sposób, aby nie tylko bardziej zanurzyć się w swój wybór lektur, ale także możliwość poznania członków Twojego klubu.

11. "Jak się czułeś w związku z zakończeniem? Co ci się podobało, czego nie, a co chciałbyś, żeby było inaczej?"
"Proste, oparte na opinii pytanie, pytanie o to, co ludzie czują na temat zakończenia, to świetny sposób na rozpoczęcie zdrowej debaty w klubie książki", pisze Trombetta. Shutterstock
Proste, oparte na opiniach pytanie, pytanie o to, co ludzie czują na temat zakończenia, to świetny sposób na rozpoczęcie zdrowej debaty w klubie książki. Niektórym spodoba się zakończenie i będą zadowoleni ze sposobu, w jaki sprawy się potoczyły, ale nieuchronnie, ktoś się podniesie i podzieli ich niezadowolenie. Zapnijcie pasy, bo wtedy naprawdę zaczyna się dobra dyskusja.

12. "Czy ta książka zmieniła twoje zdanie lub perspektywę na cokolwiek? Czy teraz czujesz się inaczej niż przed jej przeczytaniem?"
Jakkolwiek by to nie brzmiało groteskowo, książki mają moc zmieniania życia i wpływania na ludzi. Porozmawiajcie z klubem książki o tym, jak wybór książek zmienił każdego z was. Możesz być zaskoczony, gdy usłyszysz, jak bardzo Twoi przyjaciele są zainspirowani, umocnieni, wściekli, a nawet wykształceni na podstawie jednego czytania.

13. "Gdyby książka została zaadaptowana do filmu, kto chciałby zagrać jakie role?"
Popularnym pytaniem kończącym dyskusję jest rozmowa o możliwych adaptacjach książek do filmów, która zawsze jest zabawną grą zmyślania. Rozmawiając o możliwych wyborach castingu do adaptacji filmowej, można dowiedzieć się, jak inni widzieli bohaterów w swoich umysłach w porównaniu z tym, jak tworzyłeś ich w swoim własnym. To świetne pytanie, które z pewnością przerodzi się w żywą debatę.