single

Fascynujący powód psychologiczny dlaczego ludzie uwielbiają oglądać filmy o czytaniu.

Od czasu pojawienia się YouTube w 2005 roku, vlogi wprowadziły koncepcję reality TV prosto do naszych salonów, czyniąc z "normalnych" ludzi dobrze płatne gwiazdy internetowe, takie jak brytyjska YouTuber Zoe Sugg - która obecnie może pochwalić się prawie 17 milionami zwolenników na dwóch kanałach, udaną gamą piękna i trzema seriami książek - oraz kanadyjska komiczka Lilly Singh, która jest teraz pierwszą kobietą, która od 30 lat prowadzi nocny talk show. Chociaż vlogi są niezwykle popularne od lat, BookTube, literacki podzbiór strony, jest stosunkowo nowym zjawiskiem.

Czytanie vlogów - w których użytkownicy YouTube, często nazywani BookTuberami, czytają i recenzują książki, jednocześnie dzieląc się ciekawostkami z codziennego życia - cieszy się coraz większą popularnością wśród czytelników. Filmy te zazwyczaj odbywają się w dowolnym miejscu od 15 do 45 minut. Bardziej popularne konta, takie jak PeruseProject (który posiada ponad 271 000 abonentów), mogą pobierać nawet 50 000 odsłon na jeden film. Czytając te liczby, można zadać sobie pytanie: "Dlaczego ktoś miałby cieszyć się oglądaniem kogoś innego... czytać?"

Cóż, okazuje się, że istnieje kilka fascynujących psychologicznych powodów, dla których czytelnicy kochają BookTube.

"Dla czegoś takiego jak czytanie, które może być izolujące, społeczność z ludźmi podekscytowanymi tymi samymi rzeczami może być niezwykle korzystna", mówi Bustle, dr Sanam Hafeez, licencjonowany psycholog i profesor na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. "Vloggersi opowiadają o swoich ulubionych książkach, polecając je swoim widzom i dzieląc się niszowymi zainteresowaniami". Nagle, [nawet] introwertyk lub ktoś z niepokojem społecznym ma ludzi, z którymi może rozmawiać lub czuć się związany o książkach, które są dla niego pasją. Może to być bardzo satysfakcjonujące i pocieszające doświadczenie. Kiedy dana osoba znajdzie społeczność, prawdopodobnie z nią zostanie".

Dla widzów takich jak 26-letnia Emily Peterson, 19-letnia Cierra Dawson i 29-letnia Kaci Burrow, to połączenie jest ogromną częścią tego, dlaczego się logują.

Peterson, która zalicza Regana z PeruseProject i Chelsea z Chelseadolling, czyta wśród swoich najbardziej oglądanych BookTuberów, mówi w mailu do Bustle: "Uwielbiam podglądać życie i rutynę innych ludzi. To sprawia, że czuję się z nimi bezpiecznie - inwestuję w ich życie". Fajnie jest mieć tych ludzi, którzy czują się jak przyjaciele i którym mogę zaufać, gdy szukam rekomendacji do czytania".

Dla Nory, której ulubione bookTubery to Monica Kim i Kayla z bookandlala, to poczucie wspólnoty jest prawdziwe.

"Ludzie teraz bardziej niż kiedykolwiek pragną autentyczności i przejrzystości. W przeciwieństwie do dramatu, który widzimy w telewizji, vlogging pokazuje naturalny przepływ ludzkiego życia".
"Zdecydowanie czuję się bardziej związany z BookTuberem poprzez ich vlogi - zazwyczaj są bardziej zrelaksowani, a nie 'przećwiczeni'. Czuję się, jakbym słyszała o dniu przyjaciela" - mówi. "Lubię też dowiadywać się więcej o BookTuberze i widzieć nowe miejsca na swoich vlogach". To takie miłe widzieć życie i przygody innych miłośników książek na świecie."


Peterson, Dawson i Burrow dostrajają się do czytania vlogów gdziekolwiek, od trzech razy w tygodniu do każdego dnia. To właśnie to stałe połączenie z lubianymi czytelnikami sprawia, że czytanie vlogów jest tak oglądalne.


"Dialog między widzami i vloggerami [jest] nieporównywalny z niczym, co widziały wcześniej media społecznościowe", mówi dr Hafeez. "Ludzie teraz bardziej niż kiedykolwiek pragną autentyczności i przejrzystości. W przeciwieństwie do podwyższonego dramatu, który widzimy w telewizji reality, vlogging pokazuje naturalny przepływ ludzkiego życia - bez sztuczek i zwrotów akcji. Życie w zastępstwie przez tych vlogerów jest podobne do kontaktu z przyjacielem".


Podczas gdy społeczność jest często przywoływanym powodem, dla którego czytelnicy kochają BookTube, istnieje dodatkowa reakcja emocjonalna, którą wielu widzów przytacza, a która może najlepiej wyjaśnić, dlaczego wciąż wracają po więcej.

W badaniu opublikowanym w Social Psychological and Personality Science naukowcy z Uniwersytetu w Tilburgu w Holandii obejrzeli dwa tysiące vlogów na YouTube i zbadali sekcje z komentarzami, aby dowiedzieć się, jak filmy wpłynęły na emocje swoich widzów i czy przyciągnęły one widzów, którzy już dzielili się emocjami prezentera. Odkryli, że to, co ktoś ogląda, może mieć wpływ na to, jak się czuje, i że to, jak się czuje, może mieć wpływ na to, co ogląda. Zespół znalazł również dowody na to, że istnieje zarówno natychmiastowa, jak i trwała reakcja emocjonalna na treści wideo; wesołe vlogi sprawiają, że ludzie są pogodni, wściekli się przyciągają do wściekłych vlogów. Nie ma tu żadnych niespodzianek.

"Jeśli jestem pod wpływem BookTube'a, żeby kupić książkę, to najczęściej jest to z vlogu czytelniczego, gdzie mogę zobaczyć emocje i reakcje w całej książce."
Tak więc ma to tylko sens, że widzowie BookTube, którzy pozornie uwielbiają czytać i dzielić się książkami, z przyjemnością patrzą, jak inni ludzie ekscytują się czytaniem i dzieleniem się książkami w swoich vlogach. I okazuje się, że oglądanie innych ludzi, którzy czytają, może być tylko motywacją, której potrzebują miłośnicy książek.

"Vlogi pozwalają na bardziej autentyczne reakcje w czasie rzeczywistym na książki, które kocham lub które interesują mnie czytać", mówi Peterson. "Jeśli jestem pod wpływem BookTube'a, aby kupić książkę, to najczęściej jest to z vlogu czytelniczego, gdzie mogę zobaczyć emocje i reakcje w całej książce. W recenzji lub na opakowaniu nie czuję się wystarczająco zaintrygowany, by kupić książkę".

Czytanie vlogów może również pomóc widzom poszerzyć swoje horyzonty literackie. Dawson, która cytuje Naya z NayaReadsandSmiles i Amber z ReadingInfinitely wśród swoich ulubionych BookTuberów, mówi Bustle: "Znalazłam się, dodając do mojego TBR książkę, która jest całkowicie poza moją gatunkową strefą komfortu, ponieważ BookTuber, którego opinii ufam, polecił ją swoim widzom w ich czytania vlogu".

Okazuje się, że jeśli szukasz najlepszej metody na przeczytanie większej ilości (i lepszych) książek, być może będziesz musiał odłożyć około godziny, aby zobaczyć jak inni ludzie robią to najpierw.

"Miałam błędne wyobrażenie, że czytanie vlogów będzie niezręczne lub marszczące, więc przez jakiś czas przewijałam je", mówi Dawson. "Bardzo się myliłam!"