single

Chcesz napisać powieść w 30 dni? Oto, co musisz wiedzieć


Każdego roku 1 listopada pisarze z całego świata spotykają się na National Novel Writing Month, bardziej powszechnie znanym jako NaNoWriMo. Założony w 1999 roku, koncepcja NaNoWriMo jest prosta: Pisanie jest trudne, ale nie musisz tego robić sam. Podczas NaNoWriMo, pisarze próbują napisać 50.000 słów pierwszego szkicu nowej powieści. Oficjalna strona internetowa pozwala pisarzom śledzić ich postępy, zaznaczać kamienie milowe, otrzymywać wskazówki od autorów, którzy z powodzeniem opublikowali NaNoWriMo, a co najważniejsze, łączyć się z innymi ludźmi, którzy również przygotowują swoje rękopisy.

Ale nawet z tymi wszystkimi zasobami, pisarze często polują na więcej wskazówek i sztuczek NaNoWriMo, które pomogą im rozbić cele i przetrwać miesiąc z nietkniętą kreatywnością. Celem jest "wygrać" NaNoWriMo - lub ukończyć 50.000 słów i wejść w grudniu z działającym rękopisem. Ale jestem tu, aby ci powiedzieć, że nie ma jednego sposobu, aby "wygrać" NaNoWriMo, więc nie zniechęcaj się, jeśli wydaje się to niemożliwe.

Jeśli zdecydowałeś, że chcesz spróbować NaNoWriMo, mam kilka pomysłów, które pomogą ci przetrwać ten miesiąc. NaNoWriMo nie jest dla wszystkich, ale z tymi nieco niekonwencjonalnymi wskazówkami, przeżyjesz to wyzwanie w stylu:

Zrób harmonogram pisania - ale z dużymi przerwami, zbytnio

Miesiąc może przelecieć, zwłaszcza w tej pracowitej porze roku. Wraz z rosnącą liczbą wakacji i szybkim zbliżaniem się końca roku, NaNo może czasami czuć się dodatkowym obciążeniem dla i tak już napiętego harmonogramu. Dlatego tak ważne jest, aby zaplanować swój miesiąc z wyprzedzeniem - zwłaszcza, że nie ma sposobu, aby przejść przez to wyzwanie bez zrobienia kilku dużych przerw.

Wyjmij swój kalendarz i włóż do niego wszystko, co wiesz, że masz do zrobienia w tym miesiącu: dni robocze, spotkania, spotkania, terminy, sprawy i, oczywiście, pisanie. Dodajcie też czas na zabawę i relaks: kolację z przyjaciółmi, zajęcia treningowe, sesję maratonu Netflix. Zamiast zobowiązywać się do pisania określonej ilości każdego dnia, dostosuj swój czas pisania do swoich obowiązków i przerw. Piszcie na dodatkową godzinę w leniwą niedzielę, aby nadrobić godzinę, którą będziecie tęsknić we wtorek.

Nie narzucanie harmonogramu sprawi, że pisanie będzie o wiele przyjemniejsze.


Jeśli chcesz pozostać zainspirowany, musisz kontynuować czytanie
Wiele osób ostrzega, aby nie czytać niczego podczas pisania szkicu. Jestem tu, żeby ci powiedzieć, że osobiście uważam, że ta rada jest zła. OK, prawdopodobnie nie jest to najlepszy pomysł na czytanie rom-comu w małym miasteczku, jeśli obecnie piszesz rom-com w małym miasteczku; zgadzam się z innymi, którzy twierdzą, że istnieje duża szansa, że zaczniesz naśladować autora, którego czytasz, zamiast pozostawać w swoim własnym głosie.

Wybierz coś z innego gatunku: jeśli piszesz fantazję YA, zanurkuj w fikcję literacką lub weź do ręki pamiętnik albo książkę o pisaniu. Jeśli nie możesz sobie poradzić z książkami o dowolnej długości, użyj miesiąca, aby przejrzeć niektóre z tych długich artykułów, które masz otwarte w swoich kartach Google Chrome od tygodni.

Zanurzenie się w świecie słów jest najlepszym sposobem na to, abyś był napompowany do dzielenia się swoim własnym.

Zaloguj się do Social Media, i rób to często
Styl życia osoby podzielić się do mediów społecznościowych (twitter) i za pomocą smartfona przez internet 4g do umieszczenia swojego bloga.Młoda blogger wyszukiwania na urządzeniu cyfrowym w kawiarni.Technology 
OK, zostań tu ze mną. Media społecznościowe to jeden z największych problemów, jakie ludzkość kiedykolwiek wymyśliła. Pomysł logowania się na Twitterze podczas NaNoWriMo prawdopodobnie wydaje się niewiarygodnie kontrintuicyjny, zwłaszcza gdy masz do czynienia z dużym i zbliżającym się terminem. W rzeczywistości, wielu pisarzy podejmie w tym miesiącu ścisłą przerwę w pracy w mediach społecznościowych, więc mogą naprawdę skupić się na swoim projekcie.

Ale jedną z głównych zalet pisania podczas NaNo (w przeciwieństwie do każdego innego miesiąca w roku) jest połączenie się ze społecznością pisarzy, którzy są tacy jak ty. Strona internetowa NaNo jest doskonałym źródłem informacji dla forów, ale nie ma nic takiego jak Twitter, na którym można znaleźć uczestników do współpracy. Ponadto, na Twitterze można znaleźć wpisy na blogu z poradami dotyczącymi pisania i wywiadów autorskich, jak również pisanie sprintów, które pomogą Ci wybić słowa w szczególnie ruchliwe dni.

Jeśli obawiasz się, że pozostawanie zalogowanym rozproszy Cię bardziej niż pomoc, podaruj sobie codzienny plan zajęć i trzymaj się go. Albo załóż nowe prywatne konto na Twitterze, aby używać go tylko do celów NaNo. Tylko śledzić ludzi, którzy są również uczestniczących w NaNo z tobą, więc Twoja uwaga nie będzie podzielona na pisanie podpowiedzi i łamanie wiadomości.


Zmień swoją lokalizację pisania
Dużo pisania jest o rutynie. Posiadanie jednego miejsca do pisania - biurka w domu, kawiarni, biura - pomoże uruchomić część mózgu, która zna swój czas na pisanie. Ale rutyna może być niemożliwa do zbudowania, nie mówiąc już o utrzymaniu, podczas tak szybkiego i stresującego wyzwania jak NaNoWriMo.

Jeśli pomysł pisania w jednym miejscu sprawia, że masz klaustrofobię, ogarnij bałagan i chaos, który wiąże się z napisaniem 50 000 słów w ciągu 30 dni i potraktuj swój czas pisania jako przygodę. Jeśli zazwyczaj jesteś pisarzem pracującym w domu, spróbuj spakować się na godzinę pisania w swoim ulubionym parku. Zamiast iść do kawiarni na dole ulicy, idź do biblioteki kilka przecznic dalej lub do baru z sokami, który miałeś zamiar wypróbować.

Jeśli jesteś kimś, kto codziennie grzęźnie w uczuciu chorego pisania, przekształcenie tego czasu w zabawną wycieczkę może uczynić go bardziej ekscytującym - i zmotywować Cię do odkładania czasu na później.

Pamiętaj, że "Zwycięstwo" Nie jest najważniejszą rzeczą.

Tak duży nacisk kładzie się na "wygraną" NaNo poprzez skompletowanie całego rękopisu z 50.000 słów. Ale prawda jest taka, że próba NaNoWriMo może zmienić twoje pismo na lepsze, nawet jeśli nie skończysz swojego szkicu w ciągu miesiąca.

Zamiast tego, wykorzystaj ten miesiąc, aby skupić się na poznaniu siebie, swojej książki i procesu pisania. To zdrowszy (i mniej stresujący) cel niż doskonała ukończona książka.

A jeśli potrzebujesz jeszcze kilku tygodni, żeby napisać te ostatnie 10.000 czy 20.000 słów? Jeśli tylko skończysz z kilkoma wyciągniętymi wnioskami i motywacją do dalszego pisania, na pewno "wygrasz" NaNoWriMo.